niedziela, 29 czerwca 2014

Jutrznia mazurska na gody




Kolejna pozycja wydana przez Instytut Mazurski to "Jutrznia mazurska na gody" Karola Małłka. Pierwsze wydanie tego utworu scenicznego było w 1931 r.

Karol Małłek urodził się 18 marca 1898 r. w Brodowie pod Działdowem, w ówczesnym Kreis Neidenburg. K. Małłek zwany "królem Mazurów" to nauczyciel, działacz narodowy, prozaik, folklorysta i publicysta.







23 października 1711 r. Król pruski, jako głowa kościoła ewangelickiego w Prusach zakazał urządzania ,,Jutrzni", ale przyzwyczajenie ludu mazurskiego okazało się silniejsze. W nocy z 24 na 25 grudnia w kościołach, szkołach, a nawet prywatnych domach na Mazurach obchodzono bożonarodzeniowe widowisko misteryjne zwane Jutrznią na Gody. Jutrznia na Gody częściowo odpowiadała pasterce, a częściowo - jasełkom. Zaczynało ją wejście do pomieszczenia, w którym odbywał się obrzęd procesji ubranych na biało dzieci, które w rękach trzymały zapalone świece, następnie recytowały, śpiewały pieśni, przywoływały dialogi Pasterzy, czy Trzech Króli. Max Toeppen pisał w XIX w., że była to "bardzo charakterystyczna i wielce lubiana uroczystość". W 1784 r. pastor nidzicki Jerzy Józef Rosocha wystąpił do władz z petycją o uchylenie królewskiego zakazu. Petycję Rosochy odrzucono, jednakże ,,Jutrznię" wbrew zakazowi urządzano nie tylko po wsiach powiatu nidzickiego (w 1931 r. pochodzący z powiatu nidzickiego Karol Małłek opracował i wydał utwór sceniczny Jutrznia mazurska na Gody, wznowiony - z uzupełnieniami i poprawkami - w 1946 roku).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz