sobota, 22 marca 2014

Turniej szermierczy w Nidzicy


  18 maja 1965 roku odbyły się uroczystości oddania odremontowanego zamku i odsłonięcie pomnika na wzgórzu zamkowym.  Otwarcia dokonał Marian Spychalski- marszałek Polski.
 Wcześniej o remoncie zamku donosił Głos Olsztyński w dodatku  "Warmia i Mazury" w nr 12 z 1964 roku :


   Pracownia Sztuk Plastycznych w Olsztynie ukończyła w ub. miesiącu projekty wnętrz rekonstruowanego od kilku lat zamku krzyżackiego w Nidzicy. Autorami projektu : konserwator zabytków w Gdańsku, Z. Połuczanin, artyści plastycy Mirosław Romańczuk z Olsztyna i Izabela Podlasiecka z Nidzicy, rzeźbiarz Bogusław Marshall z Olsztyna oraz architekt Andrzej Bruszewski. Połączony wysiłek projektantów jest uważany przez znawców przedmiotu za przykład doskonałej roboty konserwatora i plastyków. Nidzica ma szczęście! Równie pochlebną ocenę uzyskała niedawna adaptacja baszty obronnej na pawilon księgarski wg projektu mgr inż. arch. Bolesława Wolskiego. Obecnie zaś, jak donosi "Głos Olsztyński" w nr.244 z 16.10 br., zabytkowy klasztor nidzicki, po którym sterczą dziś tylko nagie mury, będzie odbudowany i celowo wykorzystany.

W czasopiśmie Panorama Północy z 1967 roku możemy dowiedzieć się o nietypowej promocji zamku. Na dziedzińcu odbył się turniej szermierczy, który możemy uznać za prekursora dzisiejszych turniejów rycerskich odbywających się w tym miejscu.

 Transparent wywieszony na barierce ma treść typową dla tego okresu: "Nie powtórzy się wrzesień 1939 !"
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz