wtorek, 4 lutego 2014

Zaświadczenie lekarskie z Niborka14 stycznia 1945, w wyniku zbombardowania, zniszczony został szpital w Neidenburgu. W maju tego samego roku ponownie rozpoczął działalność.


Powyższe zaświadczenie przeczy zapisowi z monografii "Z dziejów Ostródy, Nidzicy i powiatu nidzickiego" Olsztyn 1976

W roku 1946 przybył do Nidzicy pierwszy lekarz – Konstanty Muraszko, który zaczął organizować społeczną służbę zdrowia. W ocalałym budynku urządził z pozostawionego sprzętu trzydziestołóżkowy szpital, a w starym drewnianym baraku – ośrodek zdrowia. Do pomocy miał tylko jedną położną, jednego felczera i dwie przyuczone pielęgniarki... Sytuację pogarszała nieczynna siec kanalizacyjna i wodociągowa, zanieczyszczone studnie oraz ciągłe migracje ludności.

Dalej możemy przeczytać:
W grudniu 1947 roku przewodniczący PRN pisał: ”stan zdrowia publicznego w powiecie nie przedstawia się najlepiej. W Nidzicy czynny jest Szpital Powiatowy o 50 łóżkach, a jego personel liczy 23 osoby, w tym dwu lekarzy, dwu felczerów, dwie akuszerki i jednego kontrolera sanitarnego. Powiat nie ma ani jednego dentysty. Powiatowy Ośrodek Zdrowia prowadzony przy Szpitalu Powiatowym zatrudnia pięć osób. Przy Ośrodku Zdrowia działają przychodnie: weneryczna, gruźlicza, ogólna i opieki nad matką i dzieckiem. W listopadzie zanotowano cztery przypadki tyfusu, jeden zapalenia opon mózgowych, jeden dyfterytu[...] z leczenia wenerycznego korzysta 98 osób.[...] W mieście nie uruchomiono dotychczas wodociągów, a studnie wskutek zanieczyszczenia zawierają wodę niezdatną do użytku domowego” (sprawozdanie przewodniczącego PRN Waleriana Kozarzewskiego złożone na Prezydium WRN 11 grudnia 1947 r.)

Dokument wystawiono na niemieckim druku, na jego niezadrukowanej stronie.
Więcej o historii szpitala http://zoz.nidzica.pl/101/0/Historia-Szpitala/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz