środa, 26 lutego 2014

Album niemieckiego żołnierza

Internet stał się miejscem gdzie można wyszukać wiele ciekawych pozycji związanych z historią Nidzicy. Oprócz codziennego przeglądania serwisów aukcyjnych i internetowych antykwariatów, przeszukuję też zasoby graficzne internetu. Dziś prezentuję album fotograficzny, który jest w posiadaniu pana Tomasza Wiśniewskiego z Białegostoku. Tomasz Wiśniewski to dziennikarz, historyk, krajoznawca prowadzący stronę http://polakpotrafi.pl/profil/bagnowka62/

Prezentowane zdjęcia z albumu niemieckiego żołnierza przedstawiają m.in. budowę baraków przy ul. Wyborskiej (dziś teren Centrum Kształcenia Praktycznego) wykorzystywanych na obóz przejściowy. Album zawiera także pocztówki z naszego miasta oraz zdjęcia z lat 1941-1944 z życia jednostki wojskowej.
Elementy baraków wykonywane były w tartaku Kardinala przy obecnej ul. Kolejowej. Pozostałości niektórych baraków znajdziemy na boisku ZSZiO przy ul. Wyborskiej, a także w małym lasku za salą gimnastyczną.

Mur okalający kościół został wykonano w 1924 roku, ale od strony Placu Tannerbergskiego nie postawiono go. Tablica w murze od strony wschodniej zawiera następującą treść:
 DIE ERRICHTUNG DIESER MAUER ERMöGLICHTEN DURCH STIFTUNGEN: HERR LEO BECKER SCHLOSSGUT NDBG HERR ALFRED E.KARDINAL NDBG. UND DEUTSCH AMERIKANER IN CHICAGO - NEIDENBURG IM JAHRE 1924 (Dzięki fundacji :Leo Becker, Alfred E. Kardinal i Niemców amerykańskich z Chicago, Neidenburg w roku 1924) 
Leo Becker - właściciel majątku zamkowego
Alfred E. Kardinal - właściciel tartaku 


20.04.1933 została zmieniona nazwa szkoły "Gregorovius-Schule" na "Adolf-Hitler-Schule"

Według informacji  mieszkańca Nidzicy do 1945 roku, ociosanie kamienia dokonano w celu wykorzystania kamienia w budowie tymczasowej kaplicy przy Placu Tannenbergskim (zniszczony w 1914 roku kościół odbudowano w 1924 roku).

W budynku "klasztorka" mieściło się m.in. kino, scena teatralna i muzeum pogranicza.


Saka zamkowa (obecna Sala Rycerska) pełniła rolę sali sądowej.
Cmentarz wojenny z I wojny światowej przy cmentarzu ewangelickim, dziś komunalnym.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz