środa, 19 lutego 2014

Neidenburger Kreis-Blatt


W 1840 roku zaczął wychodzić dziennik urzędowy Kreisblatt ( Die Kreisblätter von Neidenburg ) z dodatkiem w języku polskim. Jako organ starosty wydawany był do 1920 roku. Jego zadaniem było informowanie obywateli o państwowych i lokalnych zarządzeniach. Pierwotnie zawierał obwieszczenia i komunikaty, później także ogłoszenia. Między innymi były zamieszczane rozporządzenia o obowiązku rejestrowania zbiegów z Królestwa Polskiego, a także listy gończe za tymi osobami.
Edward Martuszewski w "Polskich i niepolskich Prusakach" zamieścił informację z Kreisblattu pisarza obwodowego z 1849 roku:
"Wyiednałem, że nateraż do kupienia są polskie kalendarze na 1849rok u tuteyszego drukarza Pana Weissa, co mieszkańcom tuteyszego powiatu obswiadczyc trzymam za potrzebę".
W 1851 roku zamieszczone zostało np. ogłoszenie podpisane przez starostę niborskiego:

" Na poniedziałek 28go tego miesiąca po południu o trzeciey lub czwartey godzinie tak około przez dwa godziny nastanie zaćmienie słońca, t.i.: xiężyc na naturalnym biegu swoim postawi się pomiędzy słońcem i ziemią, a przez to światłości słoneczney na ziemi zakryie, tak iż na ten czas nawet noc będzie. Ten nagły wstęp zaćmienia, iak się o tym z dawna przekonano, uczyni, że bydło się wzdryga i niespokoynym stanie. Ja z tego weźmę sobie powodu, na to uważemi wszystkich uczynić, i oraz zalecać, żeby bydło przez czas zaćmienia słońca a w stayni było zatrzymane".

W 1863 roku Neidenburger Kreisblatt ogłaszał o wyznaczeniu nagrody pieniężnej za dostarczenie powstańca, albo wskazanie miejsca, gdzie powstaniec ukrywa się. Nie było jednak przypadku takiego donosu.

W 1872 roku Kreisblatt opublikował imienną listę zbiegów, którzy otrzymali zezwolenie na pobyt w Prusach. Lista obejmuje ponad 700 nazwisk, w tym 39 w samej Nidzicy. W następnych dwóch latach lista ta powiększyła się o kilkadziesiąt nazwisk.

 Brak komentarzy:

Prześlij komentarz