sobota, 11 stycznia 2014

Z mojej mazurskiej biblioteki "Kancjonał Wasiańskiego"
Ten Słownik jest wyjątkowy z wielu powodów. Wyjątkowy na tyle, że postanowiłem opatrzyć go w podtytule słowem - stronniczy. 44 autorów zdecydowało się wziąć udział w pracach nad jego powstaniem. Dzięki elektronicznej poczcie udało się zorganizować grupę ludzi, którzy na co dzień na różne sposoby zajmują się Mazurami.
Dla części są one miejscem życiowych wyborów, dla większości - urodzenia, dla wielu stanowią przedmiot naukowych dociekań, dla wszystkich są na pewno miłością.... - fragment wstępu Waldemara Mierzwy.

Wydana w 2008 roku książka zawiera także hasła mojego autorstwa. Jednym z takich haseł  jest notka o Jerzym Wasiańskim. 

Wasiański Jerzy (1692-1741), współautor Nowo wydanego Kancjonału Pruskiego (1741), zwanego także Kancjonałem Mazurskim lub Wasiańskiego. Ur. się w Leszczu pod Dąbrównem w rodzinie nauczyciela. Ukończył, podobnie jak jego bracia, Jerzy i Andrzej Teodor, Uniwersytet w Królewcu. Przez 13 lat był wikarym w Stradunach pod Ełkiem. Od 1737 r. pracował w Nidzicy najpierw jako wikary, później jako proboszcz. Zmarł nie doczekawszy wydania swojego dzieła - w pierwszym wydaniu Kancjonału wydawca napisał: Za pilne około wydania staranie chór wiernych dziękuje X. Jerzemu Wasiańskiemu, który w godzinę po zakończeniu ostatecznym pracy ducha oddał Panu.

Kancjonały z  moich zbiorów

Dla pragnących zapoznać się dokładniej z pieśniami zawartymi w kancjonale -link do Biblioteki Uniwersytetu Jagielońskiego 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz